گچبری سقف

kazemi

19 January 2021

گچبری سقف


گچبری سقف

در این مقاله از سایت شیرازیاب برای شما همراهان گرامی به طور مفصل در رابطه با انواع گچبری سقف و ایده های مختلف گچبری سقف اتاق ها و پذیرایی صحبت خواهیم کرد.با ما همراه شوید.

از زمان های گذشته تا به امروزه در ایران از گچ بری برای تزیین سقف استفاده می شود مصالح اصلی مورد استفاده در مدل گچ بری سقف گچ می باشد و به دلیل خاصیت شکل پذیری آسان و چسبندگی و رنگ مطلوب و قیمت ارزان گچ, بیشتر معماران ساختمان از طرح های مختلف گچ بری برای سقف و شومینه و دور لوستر و … استفاده می کنند.

استفاده از طرح های زیبا و جذاب گچ بری سقف می تواند معماری داخلی منزل شما را مدرن و متفاوت کند امروزه طرح های مختلفی برای گچ بری سقف طراحی شده اند که شما می توانید با توجه به سلیقه شخصی و معماری داخلی ساختمان خود از طرح های مدرن و کلاسیک گچ بری برای سقف منزل تان استفاده کنید.

گچبری مدرن سقف پذیرایی با کلاسیک چه فرقی دارد؟

گچبری چیست؟ از قدیم هنر چسباندن گچ روی دیوار یا سقف و شکل‌های هنری بخشیدن به آن را گچبری می‌گفتند. گچبری مدرن یا گچبری کلاسیک، هرچه باشند از قدیم در ایران بسیار طرفدار داشته‌اند و از شاخه‌های مهم معماری ایرانی هستند. درگچبری مدرن سقف پذیرایی طرح‌ها خیلی ساده‌تر از گچ‌بری کلاسیک هستند. در گچبری مدرن عموما از بک رنگ و طرح به صورت تکرار‌شونده، روی سقف و دیوار گچ ‌کاری می‌شود.

گچبری سقف اتاق خواب

گچبری سقف اتاق خواب

گچبری سقف اتاق خواب

گچبری سقف آشپزخانه

اهمیت طراحی سقف آشپزخانه

از زمان اوپن شدن آشپزخانه، توجه به تمام نکات آن روز به روز افزایش یافت یکی از بزرگترین سطوحی که در دست هر معمار و دکوراتیو قرار دارد، سقف است.

امروزه علاوه بر اینکه آشپزخانه ها اکثرا از محل نشیمن مهمان کاملا به چشم می آید، این نکته هم مد نظر است که بانوی خانه بخش زیادی از زمان خود را در داخل فضای آشپزخانه سپری می کند.

طراحی زیبا، جذاب و بدور از یکنواختی می تواند در روحیه خانم خانواده و به دنبال آن کل اعضا تاثیر به سزایی داشته باشد.

گچکاری از صد ها سال قبل خصوصا در بین ایرانیان در تزئینات ساختمانی در بناها وجود داشته و که با گذشت زمان مانند تمام عناصر تزئینی تکامل و تغییر شکل پیدا کرده است.

گچبری سقف ساده و شیک

انتخاب نسبت اختلاط گچ و آب از نظر گچکاران متفاوت است. گچ کاران حرفه ای میزان صحیح ترکیب گچ و آب را می دانند. چراکه در صورت استفاده از آب بیش از حد، ترک های ناشی از تبخیر آب در سطح دیوار ایجاد می شود. که زیبایی آن را خدشه دار می کند.

بیشتر بدان  خرید سیسمونی ارزان در اصفهان

همچنین اگر این ترکیب دارای آب بیشتر باشد گرچه کار کردن با آن راحت تر است اما زیبایی خود را بخاطر ترک های بعدی از دست خواهد داد.

خمیر سفت نیز خاصیت شکل پذیری و انعطاف خوبی ندارد. پس تجربه در این کار حرف اول را می زند.

گچبری سقف پذیرایی

گچبری سقف پذیرایی

یکی از بخش های مهم در هر خانه ای پذیرایی است که باید برای  طراحی دکوراسیون داخلی و معماری داخلی پذیرایی اهمیت زیادی قائل شد.

امروزه از مدل های کناف سقف و سقف کاذب و گچبری سقف برای تزیین سقف پذیرایی استفاده می شود که مدل های گچ بری سقف پذیرایی در بین طراحان داخلی ساختمان محبوبیت زیادی را از زمان های گذشته تا به امروز داشته اند .

علاوه بر این استفاده از مدل گچ بری سقف می تواند معماری داخلی هر خانه ای را متحول کند.

اگر بخواهیم به صورت دقیق‌‌تر گچ ‌بری مدرن را بررسی کنیم، باید به طرح‌های ساده و هوشمندانه حاشیه دیوارها، ورودی‌ها، سقف و قرنیزهای داخل ساختمان بنگریم.

 https://citybin.ir/shiz/wp-content/uploads/2020/03/1.gifاگر دوست دارید شما یا کسب و کارتان، مثل:مراکز اجرای گچبری سقف در گوگل و اینترنت دیده شود.

اینجا کلیک کنید.گل 

گچبری سقف خانه

ابزار  گچ کاری سقف پذیرایی

گچ کاری دستی بدون داشتن ابزار حرفه‌ای، حتی با وجود گچ کار ماهر، نتیجۀ مطلوبی نخواهد داشت. ابزار بخصوصی در گچ کاری به کار می‌روند که عبارت‌اند از:

  1. ماله ابزاری کوچک است که برای پخش نمودن گچ و پرداخت کردن اسکلت اصلی نیاز است.
  2. استانبولی ظرفی است که مصالح را در آن مخلوط می‌کنند.
  3. دمبر ابزاری است که با تیزی نوک آن گچ را می‌برند.
  4. بوم خوار برای تمیز کردن زمینه بوم استفاده می‌شود
  5. ابزار نقالی برای زیر و رو کردن کارهای گچ بری و ساخت و ساز گل و برگ به کار می‌رود.
  6. وردنگی برای خط کشی کردن جای گرته شده استفاده می‌شود که بعد از عمل بتوان برش را انجام داد.
  7. قلم بوم گیر برای قاشقی کردن کلیۀ مکان‌ها حتی برگ‌ها و دیگر کارهای قاشقی‌دار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سقف ساده

انواع سبک گچ کاری سقف پذیرایی

گچ کاری سقف به دو سبک کلی سنتی و مدرن تقسیم می‌شود.

گچ کاری سنتی، طرح‌هایی پر از جزئیات ظریف، سقف‌های شلوغ و استفاده از رنگ است. سبک سنتی گچ بری در ایران، معمولاً تداعی‌کننده باغ‌ها و بهشت بوده است. به همین دلیل در طراحی‌های آن انواع گل‌ها و پرنده‌ها مشاهده می‌شده است. این سبک خود چندین زیر مجموعه دارد.

بیشتر بدان  انتخاب شغل

در گچ بری به سبک مدرن دیگر خبری از گل‌ها و مرغان بهشتی نیست.

این سبک با طراحی‌ها و خطوط ساده شناخته می‌شود. در گچ کاری سقف پذیرایی به سبک مدرن معمولاً فقط از خطوط راست و زاویه‌های قائمه یا خطوط نرم و منحنی استفاده می‌کنند و تلفیق هر دوی این خطوط در یک فضا بسیار نادر است.

گچبری لوزی

گچبری لوزی

گچبری لوزی

گچبری سقف اتاق

امروز برای تزیین سقف پذیرایی از سقف های کاذب و سقف کناف استفاده فراوانی می شود اما از تکنیک های سنتی که امروزه با روش های جدید درهم آمیخته شده است گچ بری است.

گچبری در معماری داخلی ایرانیان سابقه تاریخی طولانی دارد. از گچبری در تزیین سقف و دیوارهای حتی مساجد نیز استفاده می شود. با پیشرفت تکنولوژی ایده های بسیاری برای طراحی گچبری زیبا سقف مطرح شد.

از آن جایی که اتاق پذیرایی یکی از مهمترین فضاهای منازل ایرانی محسوب می شود, از این ایده ها بیشتر برای اتاق پذیرایی استفاده می شود.

در صورتی که گچ بری سقف پذیرایی همراه با نورپردازی مناسب باشد, اتاق پذیرایی بسیار زیبا و شیک می شود.

گچبری ها می توانند ثابت باشند و یا از قبل آماده شده و در سقف نصب شوند.

گچبری در اندازه ها و با طرح های متنوعی ساخته می شود و بسته به اندازه سقف پذیرایی انتخاب و اجرا می شود. تصاویر زیر نمونه هایی از ایده های گچبری مدرن سقف پذیرایی را نشان می دهد.

گچبری سقف اتاق خواب کودک

گچبری سقف اتاق خواب کودک

گچبری سقف اتاق خواب کودک

سقف اتاق کودک را به نسبت سن و شخصیتش طراحی و تزیین کنید. البته قبل از این مرحله، طراحی و اجرای سقف کناف و کاذب انجام می شود و شما بعد به سراغ نورپردازی و تزیین آن می روید.

سعی کنید طرحی را که انتخاب میکنید برای شب نیز مناسب باشد و با خاموش شدن نور اصلی اتاق، طرح به نوعی گنگ و ناخوشایند به نظر کودکتان نرسد.

تا حد ممکن در انتخاب رنگهاف به سراغ رنگهای آرامبخش بروید و برای تزیین دیوار و سقف اتاق کودک از استیکرهایی با طرح های مناسب استفاده کنید.

نخستین و پرطرفدارترین ایده برای تزیین سقف اتاق کودک استفاده از گچ بری های شیک و زیبا با رنگ های شاد است که جلوه ای خاص به فضای اتاق کودک می بخشد.

باید سعی کنید طرح های زیبا و کودکانه انتخاب کنید و پس از تهیه گچ بری و کناف را با استفاده از رنگ های شاد که با دکوراسیون داخلی اتاق کودک هم هماهنگی دارد، رنگ کنید و از این طریق به بهترین شکل اتاق کودک را زیبا کنید.

بیشتر بدان  نان فانتزی شیراز

شاید استفاده از گچ بری، کناف یا رابیتس ممکن نباشد و یا هزینه بر باشد، در این مواقع می توانید با استفاده از کمی خلاقیت و به کارگیری ایده های جالب، نقاشی های متنوع بکشید و رنگ آمیزی کنید.

برای انجام دادن این کار شما می توانید طرح های کودکانه متنوع را انتخاب کنید و از فضای داخلی اتاق و وسایل کودکان استفاده کنید و هماهنگ با آنها نقاشی روی دیوار را انجام دهید.

گچبری اتوبوسی

وقتی درمورد گچ کاری خانه حرف میزنیم.

در ذهن ما تصویری از گچ زنی ساده خانه میایید و فکر میکنیم که گچ کاری خانه یعنی گچ زدن ساده به سقف و دیواره ی خانه.

اما امروزه با گچ میتوان طرح های زیادی برای خانه زد که بیشتر افراد نیز از آن استفاده میکنند. گچبری سقف خانه باعث افزایش زیبایی خانه میشود.

و گچبری سقف خانه طرح های زیادی دارد که میتوانید با توجه به سلیقه ی خود انتخاب کنید

گچبری اپن

آرک ها قسمتی از معماری داخلی ساختمان هستند که علاوه بر ایجاد فاصله بین دو فضا، خود سازه را نیز ساپورت می کنند.

در این بین مدل آرک آشپزخانه کناف محبوب ترین و پراستفاده ترین مدل ها بین خانه دارهای جدید و قدیمی است که البته نقشی در تقسیم بار سازه ندارند و بیشتر جنبه زیبایی انها مطرح است.

یک آشپزخانه با وجود آرک بی نهایت پیچیده و زیبا بنظر خواهد رسید در نتیجه برای علاقمندان به تزیینات داخلی و طرح های پیچیده می تواند بسیار مناسب باشد.

البته خانه های مدرن کمتر از آرک استفاده می کنند زیرا بر فضای ساده تاکید دارند اما آرک هایی مخصوص دکوراسیون های مدرن طراحی شده اند تا این قشر نیز از زیبای آرک های کناف بهره ببرند.

همانطور که در بالا اشاره شد، مدل آرک آشپزخانه نقش یک تکیه گاه و پیشتیبان را برای بار سازه ایفا می کند.

طرح آرک بصورتی است که فشار بار درقسمت بالایی را به هر دو قسمت کناری خودش منتقل کرده و سپس به قسمت پایین یا همان کف خانه هدایت می کند.

اما آرک کناف بیشتر جنبه زیبایی دارند و در بیشتر خانه های امروزی ایران مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین اگر در حال طراحی خانه جدیدی هستید، استفاده از مدل آرک آشپزخانه کناف در قسمت آشپزخانه برای زیبایی کلی دکوراسیون گزینه بسیار ایده آلی حتی در خانه های امروزی و مدرن خواهد بود.

 

 

 

در شیرازیاب بیشتر بخوانید:

 

 


0 نظر

مشاغل
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در اینترنت بیشتر دیده شو
برند درسا x بخوانید...