گل صد تومانی

leila ansari

30 May 2020

گل صد تومانی


گل صد تومانی

سلام گل صد تومانی ( اسم ) گیاهی است زیبا و زینتی از تیره آلاله ها که پر شاخه است و دارای گلهای درشت پرپر با رنگهای مختلف سفید قرمز زرد می باشد.برای اطلاعات بیشتر راجب این گل زیبا با ما در شیرازیاب همراه باشید.ممنون

گل صد تومانی چیست

گل صدتومانی (فاوانیا، عود الصلیب) (به انگلیسی: Paeonia) نام یک سرده و تیره از گیاهان گلدار است. تیرهٔ گُل صدتومانی تنها یک سرده به نام گل صدتومانی دارد. این نوع گل بیشتر در آسیا، جنوب اروپا و شمال غرب اسحاق آباد نیشابور یافت می‌شود. مرزهای بین گونه‌ها مشخص نیست. به‌طور تقریبی بین ۲۵ تا ۴۰ گونه دارد. بیشتر درختان آن از نوع چند ساله هستند و بین ۵۰ سانتیمتر تا یک و نیم متر ارتفاع دارند. اما ارتفاع برخی از انواع ممکن است تا ۱٫۵ تا ۳ متر نیز برسد. اغلب گل‌های آن معطر و بزرگ است و زمان گل دهی در اواخر بهار و اوایل تابستان است.این گل سمی است و نباید به آن دست زد.

تیره

گُل‌صدتومانیان (Paeoniaceae) تیره‌ای از خاراشکن‌سانان اغلب علفی چندساله با یک سرده و حدود ۳۳ گونه به ارتفاع نیم تا یک‌ونیم متر که برگهایشان مرکب با لَپ‌های عمیق و گلهایشان بزرگ و اغلب معطر است که در اواخر بهار و اوایل تابستان به رنگهای مختلف از جمله قرمز و سفید و زرد دیده می‌شوند.

گل صد تومانی نماد چیست

گل پیونی نماد یا همان گل صد تومانیافتخار، ثروت و عشق رمانتیک است. پیونی صورتی رمانتیک ترین رنگ آن است و برای دسته گل عروس و تزیین میزهای عروسی بسیار مناسب است.

پیونی سفید یا صورتی کم رنگ به معنای شرمندگی و پشیمانی است و رنگ قرمز پررنگ پیام آور افتخار، احترام زیاد و ثروت است.

بیشتر بدان  لیست محضر شماره شیراز

گل صد تومانی در ایران

قبل از انقلاب که این گل تازه وارد ایران شده بود و آن دوران تنوع گل در ایران محدود بود،وقتی این گل آمد قیمتش ۱۰۰ تومان بود و نسبت به گلهای دیگر گران قیمت تر بود.از انجایی که مردم اسم این گل را نمیدانستند به ان گفتند ( آن گل ۱۰۰ تومانیه!! ) و از آنجا بود که این گل به گل صد تومانی یا صد تومنی رواج یافت.

گل صد تومانی چینی

گل صد تومانی چینی (芍 یا 白芍 گیاهی گلدار چند ساله در خانواده Paeoniaceae ، بومی آسیای مرکزی و شرقی از فلات تبت در سراسر شمال چین تا شرق سیبری میباشد. این گونه در حدود 60 تا 100 سانتی متر بلند میشود و برگ های آن 20 تا 40 سانتی متر طول داردن. جوانه های شکوفه آن درشت و گرد هستند و به گل های بزرگ با قطر 8 تا 16 سانتی متری با 5 تا 10 گلبرگ سفید ، صورتی ، یا قرمز با پرچم های زرد تبدیل میشوند.

گل صد تومانی درختی

این گونه “Suffruticosa” حالت ایستاده و درختی دارد، کم شاخه است و ارتفاع آن به 4 تا 10 فوت می رسد. رشد آهسته ای دارد و برگهای آن سبز تیره است که در قسمت زیرین مایل به آبی است.
شکوفه های ابریشمی و بزرگ ، 6 تا 12 اینچ دارد که در اواخر بهار و اوایل تابستان نمایان میشوند. این گیاهان ساختار شاخه های خود را در سراسر زمستان حفظ میکنند.
از خصوصیات قابل توجه این گل تنوع بسیار آن از نظر شکل و رنگ و رایحه است.
ساقه هاي گل صد تومانی – درختی، چوبي و گلهايش پهن ميباشد . اين معمولاً زودتر از سه تا چهار سال پس از پيوند زدن گل نمي دهد .
از گونه گل صد تومانی درختی در حدود 20 جور مختلف با گلهاي صورتي ، قرمز ، قرمز مسي ، قرمز گوشتي و سفيد بدست آورده اند كه در باغها كاشته ميشود. گل صد توماني درختي احتياج به خاك قوي دارد و گلهايش اواخر ارديبهشت و خرداد ماه باز ميشوند.
نور مورد نیاز آن سایه روشن است و تنها حدود 3 تا 4 ساعت بهره گیری از نور مستقیم خورشید حدود ظهر در روز و بقیه ساعات نور فیلتر شده کفایت میکند، هر چند که احتمالا گل بهتر با نور آفتاب مستقیم وجود دارد.
خاک لوم شنی اصلاح شده با کمپوست برگ و تکه های پوست درخت با رطوبت مناسب و زهکشی خوب به خصوص در فصل زمستان برای آن مناسب است.
بخش های مختلف این گونه گیاهی دارای خواص درمانی مختلفی نیز میباشد.
براي زياد كردن گل صد توماني درختی، شاخه هاي آنرا روي پايه گل صد توماني علفي پيوند اسكنه ميكنند . پايه پيوند شده را بايد مدتي زير شاسي يا زير حباب شيشه اي محفوظ از تابش مستقيم آفتاب نگهداري كرد .
بیشتر بدان  شماره بیمارستان های شیراز

قیمت گل

جعبه گل صدتومانی آلیس

قیمت : ۱۱۰/۰۰۰

گل صد تومانی فروزا

قیمت : ۱۰/۰۰۰

گل صد تومانی فرنیا

قیمت : ۱۰/۰۰۰

گل صد تومانی فرنوشا

قیمت : ۱۰/۰۰۰

گل صد تومانی فرنواز

قیمت : ۱۰/۰۰۰

گل صد تومانی فرنگار

قیمت : ۱۰/۰۰۰

گل صد تومانی فرتوک

قیمت : ۱۰/۰۰۰

گل فرپرک

قیمت : ۱۰/۰۰۰

گل فربو

قیمت : ۱۰/۰۰۰

گل فرانه

قیمت : ۱۰/۰۰۰

گل فرانک

قیمت : ۱۰/۰۰۰

گل فرازنده

قیمت : ۱۰/۰۰۰

منبع:ویکی


0 نظر

دسته‌بندی نشده
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در اینترنت بیشتر دیده شو
بیمارستان های شیراز x بخوانید...