راهنمای شهر

کتاب هایی که باید خواند

کتاب هایی که باید خواند

سلام و درود به دوستان عزیز شیرازیاب ،با تشکر از همراهی شما. در این پست لیستی از کتاب هایی که باید خواند گردآوری شده است. ضمن سپاس گزاری از شما امیدوارم که نهایت استفاده را از این مطالب ببرید.

 

بهترین کتاب هایی که باید خواند

 قصه‌ی «صد سال تنهایی» (گابریل گارسیا مارکز)

داستان جادویی و پر رمز و راز شش نسل از خانواده‌ی بوئندیا ور دل روستایی اعجاب‌انگیز به نام ماکوندو، در حالی روایت می‌شود که اتفاقات و شخصیت‌های آن به قدری واقعی و قابل لمسند که وقتی کسی ناپدید می‌شود یا پرواز می‌کند و به آسمان می‌رود، همه چیز طبیعی به نظر می‌رسد.

 

در معیت آقای دارسی با «غرور و تعصب» (جین آستن)

یکی از کتاب‌هایی که باید پیش از مرگ خواند ، غرور و تعصب است. کتابی درباره ماجرای دختر سرکش و جذاب و در عین حال عجیب و غریب خانواده‌ی بنت، که بر خلاف عرف آن روز جامعه و تلاش بی حد و حصر مادرش، پی پیدا کردن همسری برای خود نیست و همین، او را درگیر عشق پر فراز و نشیب آقای دارسی می‌کند که مردی است به ظاهر خودپسند، مغرور و بدون شک متمول.

 

رسیدن به «آرزوهای بزرگ»(چارلز دیکنز)

پسرکی فقیر به نام پیپ، به خاطر عشق پر سوز و گدازی که به دختر خوانده‌ی صاحب کارش، خانم هاویشام، پیدا کرده، سرشار از آرزوهای بزرگی می‌شود که او را به پایتخت و یادگیری آداب اشراف می‌کشاند. او فکر می‌کند که اگر زندگی ثروتمندان را تمام و کمال بیاموزد، استلا، به عشق او پاسخ خواهد گفت. اما ماجرا به این سادگی نیست. این داستان، بخش زیادی از مسائل اجتماعی جامعه‌ی انگلستان را در قالب ماجراهای خود، بازمی‌نمایاند.

 

پیش چشم برادر بزرگ در «۱۹۸۴»(جرج اورول)

۱۹۸۴ تقریبا پای ثابت همه لیست‌های پیشنهادی برای خواندن کتاب است. این‌بار هم در لیست ۴۰ کتابی که پیش از مرگ باید خواند قرار گرفته است. جهان به کلی تغییر کرده و به فضایی امنیتی و ترسناک تبدیل شده است. ارزش‌های سفت و سخت و البته مجازات‌های سفت و سخت. دیگر نه تنها مخالفت علنی با برادر بزرگ جرم محسوب می‌شود، که حتی فکر مخالفت هم با مجازات سنگینی همراه است. پلیس ذهن همه جا را زیر نظر دارد و حتی عشق را به عنوان عنصری مبتذل، برنمی‌تابد.

 

بر «بلندی‌های بادگیر»(امیلی برونته)

هیث کلیف، درگیر عشقی آتشین به دختری به نام کتی می‌شود. اما از آنجایی که یک کولی‌زاده است، نمی‌تواند به او برسد. پس از مرگ کتیف هیث کلیف در پی انتقامی سخت برمی‌آید.

 

قتل رازآلود «ربکا»(دافنه دوموریه)

آقای ماکسیمیلیان دووینتر، مردی است متمول و متشخص که به تازگی ازدواج کرده و زندگی معقولی دارد. اما در گذشته نزدیکش، زنی زیبا و باهوش، به طرزی مشکوک توسط او کشته و جسدش همراه با قایقی در دریا غرق می‌شود. پرده برداشتن از این راز توسط همسر دوم، او را وارد ماجرایی هولناک می‌کند. ربه‌کا داستانی ترسناک است که در هر فهرستی جرو کتابهایی ک باید خواند جای گرفته است.

 

«آیا آندروئیدهاخواب گوسفندهای الکترونیکی را می‌بینند؟» (فیلیپ کی دیک)

پس از آخرین جنگ جهانی، تعدادی از افرادی که زنده مانده‌اند، به سایر سیاره‌ها فرار کرده‌اند و حالا درگیر بسیاری سوالات فلسفی و اخلاقی هستند. آن‌ها با شک و تردید، به بازنگری هویتشان می‌پردازند.

 

همراه با «چارلی و کارخانه‌ی شکلات‌سازی» (رولد دال)

چارلی فقیر و کوچک که به همراه خانواده‌ی پرجمعیت و مهربانش در لندن زندگی می‌کند. او، یک روز، برنده‌ی یک بلیط طلایی در بسته‌ای شکلات می‌شود که از طریق آن می‌تواند شانس خود را برای تبدیل شدن به وارث کارخانه‌ی شکلات‌سازی، امتحان کند. او به همراه ۵ بچه‌ی دیگر، به کارخانه می‌رود و در جریان آزمونی سخت قرار می‌گیرد.

 

خانم معلمی به نام «جین ایر» (شارلوت برونته)

دختری فقیر و تنها که تحت آموزش‌های سختگیرانه در مدرسه‌ای شبانه روزی بزرگ شده، حالا در خانه‌ی مردی متمول، معلم سرخانه می‌شود. او که عاشق مرد است، متوجه می‌شود که او، پیش از این همسری داشته که حالا دیوانه شده و در طبق‌ی بالای عمارت، زندگی می‌کند. 

 

قلعه حیوانات، جورج اورول

روزی حیوانات یک مزرعه که از ظلم صاحبشان به تنگ آمده‌اند، تصمیم می‌گیرند که طغیان کرده و کنترل مزرعه و زندگی خودشان را به دست بگیرند …

داستان قلعه حیوانات از همان لحظه شروع شما را درگیر می‌کند و تا زمانی که کتاب را تمام نکنید آن را زمین نمی‌گذارید. جدای از داستان کتاب که تا مدت‌ها با شما می‌ماند، شاید اسم این کتاب را تقریبا از زبان تمام کتاب‌خوان‌ها بشنوید و می‌توانید درباره ماجراهای جالب آن و برداشت‌های خود از این داستان با دیگران صحبت کنید و لذت ببرید.

شازده کوچولو، آنتوان دو سنت اگزوپری

بسیار بعید است که نام این کتاب به گوش شما نخورده باشد یا نقل‌قول‌های آن را در اطراف خود ندیده باشید. شازده کوچولو، کتابی بسیار کم حجم است که می‌توانید بارها و بارها آن را بخوانید و مطمئن باشید هیچ گاه از خواندنش خسته نمی‌شوید.

به شما توصیه می‌کنم که حتما این کتاب را مطالعه کنید و از گفتگوهای شازده کوچولو با موجودات دیگر لذت ببرید.

کیمیاگر، پائولو کوئیلو

کتاب کیمیاگر شما را با خود به سفری دور و دراز می‌برد که می‌توانید از تک تک ثانیه‌های این سفر نهایت لذت را ببرید. چیزی که این کتاب را بسیار جذاب می‌کند، داستان پر کشش و در عین حال مفهوم ساده‌ای است که به آن پرداخته می‌شود. مفهومی که عرفا و فیلسوفان زیادی از آن سخت گفته‌اند و شاید روایت آن در قالب داستانی بتواند به شما بسیار کمک کند.

بدون شک پس از مطالعه این کتاب، شما تشنه مطالعه داستان‌های جذاب دیگر می‌شوید و این خود شروع مناسبی برای مسیر کتابخوانی است.

کتاب کیمیاگر، یکی از بهترین کتاب های جهان برای شروع کتابخوانی است.

 

کتاب هایی که باید خواند ایرانی

۱- سمفونی مردگان

نویسنده: عباس معروفی

۲- چشمهایش

نویسنده: بزرگ علوی

۳- جای خالی سلوچ

نویسنده: محمود دولت آبادی

۴- قهوۀ سرد آقای نویسنده

نویسنده: روزبه معین

 

۵- سال بلوا

نویسنده: عباس معروفی

۶- طریق بسمل شدن

نویسنده: محمود دولت آبادی

۷- سلام بر ابراهیم (زندگینامه و خاطرات شهید ابراهیم هادی)

نویسنده: جمعی از نویسندگان

 

۸- رهش

نویسنده: رضا امیرخانی

 

۹- پاییز فصل آخر سال است

نویسنده: نسیم مرعشی

 

۱۰- یک عاشقانۀ آرام

نویسنده: نادر ابراهیمی

 

منبع : گوگل

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ایکون واتس اپ آموزش سئو و طراحی سایت در شیراز : حامد حبیبی