معرفی انواع گل کوکب

zahra jaafari

29 May 2020

معرفی انواع گل کوکب


معرفی انواع گل کوکب

اگر علاقه مند به معرفی انواع گل کوکب هستید با شیرازیاب همراه باشید.

گل کوکب را به عنوان یک گل چند ساله و دارای ریشه‌ ی سطحی و همچنین یک گل بیرونی می ‌شناسند که از یک پیاز قهوه‌ ای رنگ دو ساله و در فصل بهار می ‌روید. پیاز کوکب معمولا در زمین کاشته می شود و در گلدان هم قلمه آن را می کارند.

رنگ های گل کوکب

گل کوکب دارای رنگ ­های مختلف و به دو نوع پابلند و پاکوتاه است. به طوری که تجربه شده پیازهای دراز و مانند هویج بوته هایش پابلند و پیازهای بیضی یا تقریبا گرد پاکوتاه می شوند) ارتفاع نوع پابلند آن به دو متر هم می رسد موقع گل آن از خرداد تا آذر است.

زمان کاشت گل کوکب

موقع کشت این پیاز در نیمه اسفندماه است که سرما تمام شده باشد و بایستی به عمق چهل سانتی متر گودبرداری کرد و قدری خاک مخلوط با کود ریخت سپس زیر پیاز را قدری ماسه بریزند که آب نماند بعد اطراف پیاز را از همان خاک پر کرده و آبیاری مفصل نمود که تمام اطراف پیاز را خاک بگیرد و گودی مجدد اطراف پیاز را باز با کود و خاک پر کنند.

طبقه بندی کوکب

انجمن کوکب آمریکا این گیاهان را در ۱۴ گروه کلی طبقه بندی کرده است. از انواع عمده آن که جهت تولید گل بریده استفاده می شود می توان سه رقم تزیینی، کاکتوسی بزرگ و منگوله ای را نام برد. نوعی طبقه بندی کوکب براساس شکل ظاهری به صورت زیر است:

بیشتر بدان  نمایندگی کرمان موتور شیراز

الف) کوکب های کم پر

الف-۱- کم پر ساده: یک یا چند گلچه شعاعی دارند که ممکن است همپوش باشند و در اطراف دیسک مرکزی قرار گیرند. اندازه گل به طور معمول کوچکتر از ۱۰ سانتی متر است.

کوکب

کوکب

الف-۲- کم پر یقه دار: دو ردیف گلچه کناری دارند که یک ردیف اضافی آن حاصل تغییر شکل پرچم ها است. بخش خارجی شامل یک ردیف از گلچه های شعاعی پهن است و بخش داخلی شامل حلقه ای از گلچه های کوچک است که در اطراف دیسک مرکزی قرار دارند. قطر گل به طور معمول 10 تا 15 سانتی متر است.

کوکب یقه دار

کوکب یقه دار

ب) کوکب های پرپر

ب-۱- کوکب های شبیه به نیلوفر آبی: گلچه های شعاعی پهن به نسبت کم هستند که صاف بوده و یا در حاشیه ها کمی به سمت داخل یا خارج خم شده اند و به گل ها ظاهری تخت داده اند. گل ها در اندازه های کوچک یا متوسط دیده می شود.

کوکب آنمون

کوکب آنمون

ب-۲- آنمونیک: هر گل شامل یک یا بیش از یک حلقه از گلچه های پهن و گروه فشرده ای از گلچه های لوله ای و متمرکز به سمت بالا که طویل تر از گلچه های دیسکی نوع کم پر هستند، می باشد. قطر گل به طور معمول ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است.

کوکب آنمونیک

کوکب آنمونیک

ب-۳- کوکب لانه زنبوری یا منگوله ای: گل کوچک و گلچه ها بسیار فشرده و شبیه لانه زنبور هستند. مشابه انواع توپی ولی کروی تر هستند و گلچه ها در تمام طول به سمت داخل خم شده اند.

کوکب لانه زنبوری

کوکب لانه زنبوری

ب-۴- توپی: گل ها توپی شکل و یا کمی در قسمت بالا پهن هستند. گلچه های شعاعی به صورت مارپیچی قرار داشته اندو از بیش از نصف طول خود به سمت داخل خم شده اند. نوک آنها گرد یا کند است.

کوکب توپی

کوکب توپی

ب-۵- نیم کاکتوس: گلچه های شعاعی تا حدودی در یک نقطه متمرکز و در قاعده پهن تر از نوع کاکتوسی هستند. در نیمه انتهایی به سمت بیرون خم شده اند و نیز راست بوده و یا به سمت مرکز گل خم شده اند.

کوکب نیم کاکتوسی

کوکب نیم کاکتوسی

ب-۶- کوکب های کاکتوسی: گل کاملا پرپر و گلچه های شعاعی که در یک نقطه متمرکز هستند باریک، بلند، نوک تیز، پیچ خورده و نامنظم هستند و گلبرگ ها شب ها کمی به سمت مرکز خم می شوند. اندازه گل از کمتر از 10 سانتی متر تا 25 سانتی متر دیده می شود.

کوکب کاکتوسی

کوکب کاکتوسی

ب-۷- کوکب زینتی: دیسک مرکزی گل قابل دیدن نبوده و گلچه های شعاعی به طور معمول پهن و در حاشیه ها کمی به سمت داخل خم شده اند و گاهی تا حدودی دندانه دار هستند.

کوکب زینتی

کوکب زینتی

ب-۸- انواع متفرقه: انواعی هستند که در گروه های فوق قرار نمی گیرند و شامل انواع ارکیده ای، انواع شبیه گل صدتومانی و انواع ستاره ای هستند.

بیشتر بدان  دکتر سعید البرزی

منبع:https://poponik.com


0 نظر

دسته‌بندی نشده
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در اینترنت بیشتر دیده شو
رستوران سيب شيراز جنوبي x بخوانید...