یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

لیست خیابان قصرالدشت شیراز

لیست خیابان قصرالدشت شیراز

سلام بر شما همراهان گرامی سایت شیرازیاب. قصد داریم اطلاعات مفیدی در خصوص  لیست خیابان قصرالدشت شیراز را در اختیار شما قرار دهیم.

خیابان قصرالدشت شیراز روی نقشه

محله قصرِدشت یا قصرالدشت یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شیراز است که در غرب این شهر قرار دارد.آب و هوای خوب و باغهای با صفا باعث گردیده که شهرت این محله شیراز نه تنها در دیگر شهرهای ایران بلکه در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز طنین انداز شود و سرمایه گذاران بسیاری از این کشورها در منطقه قصردشت اقدام به خرید باغ و ویلا نموده‌اند. و این منطقه به دلیل باغات زیاد جزو محله های گران‌قیمت شیراز می باشد [۱]https://citybin.ir/shiz/wp-content/uploads/2020/03/1.gifاگر دوست دارید شما یا کسب و کارتان، مثل: لیست خیابان قصرالدشت شیراز در گوگل و اینترنت دیده شود.

اینجا کلیک کنید.گلخیابان قصرالدشت شیراز

باغات قصردشت در چند سال اخیر با بی توجهی مسئولین و شهرداری شیراز قرار گرفته و با تفکیک این اراضی باغات تبدیل به منطقه مسکونی گردیده و فضای باغات در حال تخریب هستند و از طرفی این مهم موجب گردیده که هوای شیراز نامطلوب و نا مطبوع گردد و وجه ی شهری به زوال رود [۲]

خيابان قصرالدشت شيراز

علت نام این محله هنوز مشخص نیست زیرا در این محل نه قصری وجود دارد و نه دشتی که بتوان این نام را تعمیم داد؛ ولی بر اساس قول قدما، بزرگان و فرهیختگان این محل مانند محمود شعبانی (صاحب کتاب مجموعه اشعار هزارباغ) و علیرضا شاپور شهبازی (باستان‌شناس شهیر ایران) نام باستانی این منطقه هزار باغ بوده که با توجه به عمارتهای زیبایی که در بعضی از باغهای این محل مانند باغ نوابی وجود داشته‌است مانند نگین و قصری مقابل دشت شیراز خود نمایی می‌کرده و می‌درخشیده‌ است. همچنین در این محله حَرَم امامزاده ای به نام شاهزاده محمد قرار دارد که به روایتی فرزند امام موسی کاظم است.

نقشه خیابان قصرالدشت شیراز

همچنین میوهای خرمالو، انار قصردشت از بهترین میوهای باغات شیراز می‌باشند. در قدیم به «مسجد بردی» هم شهرت داشته‌است، که دلیل آن وجود یک مسجد سنگی مربوط به قرن ششم هجری در این محله‌است که کتیبه‌های سنگی آن هنوز در مسجد رئیس احمدی قصردشت موجود است. اهالی قدیم شیراز این محله را «شربت خانه شیراز» می‌نامیده‌اند که علت اطلاق این صفت باغهای میوه فراوان این محله‌است که در وسعتی بیش از ده‌ها هکتار در گستره شهر شیراز قرار دارد.

عکس خیابان قصرالدشت شیراز

قصر دشت کوچه باغ ها و باغ های زیادی با وسعت ۱۳۰۰هکتار دارد که محصول اصلی این محل انار و خرمالو قصردشت است که این محصولات نه تنها شهرت ملی بلکه شهرت جهانی دارد

خیابان ولیعصر قصرالدشت شیراز

این محله حدود صد سال قبل در بیرون از شهر قرار داشت و یکی از ییلاق خوش آب و هوا برای سرمایه داران شیراز بوده‌است ولی با افزایش جمعیت و مهاجرت روزافزون این محله در قلب شهر شیراز جای گرفته و زندگی شهرنشینی و ماشینی روز به روز بیشتر به نابودی طبیعت این محله دامن می‌زند.

طول خیابان قصرالدشت شیراز

آدرس خیابان قصرالدشت شیراز

خیابانی است طولانی که از مرکز شهر شروع و تا شمال غربی ادامه دارد. از چهارراه ۱۵ خرداد (پارامونت سابق) در مرکز آغاز می‌شود و به چهارراه قصردشت در غرب شهر ختم می‌گردد. این خیابان در طول مسیر خود از محله‌های بسیاری می‌گذرد و خیابان‌های فرعی زیادی از آن منشعب می‌شوند.

 

قیمت اپارتمان در خیابان قصرالدشت شیراز

محلات و خیابان‌های فرعی منشعب از قصردشت:

کافه خیابان قصرالدشت شیراز

همچنین محله قصردشت یک ایستگاه مترو با نام ایستگاه قصردشت دارد که در چهارراه قصردشت ابتدای خیابان گلخون قرار دارد.

مطالب بیشتر:

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.