یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

روانشناس کودک در شاهرود

روانشناس کودک در شاهرود

 سلامی دوباره به همه ی شما همراهان همیشگی سیتی بین. روانشناس کودک در شاهرود موضوعی ایست که در این پست به آن خواهیم پرداخت و نکات مهمی را ضمن آن بیان خواهیم کرد که به انتخاب بهتر یک روانشناس کودک کمک خواهد کرد.

خصوصیات مشاور کودک و نوجوان خوب

علم روانشناسی در حیطه کودک و نوجوان امروزه جایگاه بسیار ارزشمند و پر قدرتی دارد. از آن جا که برخی از بیماری های روانی و اختلالات رفتاری لازم است از همان دوران کودکی شناسایی و درمان شوند این علم اهمیت دو چندانی پیدا می کند. از طرف دیگر شخصیت افراد از همان دوران کودکی و در ارتباط با والدین شکل می گیرد و عدم آگاهی از شیوه های صحیح فرزند پروری می تواند آسیب های جدی به شخصیت فرد در بزرگسالی وارد کند.

 

اما اگر به روانشناس و مشاوره کودک و نوجوان نیاز پیدا کردیم چطور مطمئن باشیم مشاور کارش را درست و حرفه ای انجام می دهد؟ چه کسی روانشناس کودک و نوجوان به حساب می آید؟ این مقاله به شما کمک می کند یک مشاور کودک و نوجوان خوب و حرفه ای برای دلبندتان پیدا کنید.

خصوصیات مشاور کودک و نوجوان خوب

روانشناس کودک در شاهرود

آیا کودک و نوجوان نیاز به مشاوره دارند؟

جواب سوال بالا یک بله قاطعانه است. همانطور که بزرگسالان برای انواع مشکلات ریز و درشتشان یا درگیری با اختلالات روانی نیاز به مشاور و روانشناس دارند کودکان و نوجوانان نیز باید بتوانند از این خدمات در جهت رشد عاطفی، شناختی و رفتاری شان بهره مند شوند. اهمیت این موضوع در کودک و نوجوان دو چندان است زیرا تعداد زیادی از اختلالات روانی وجود دارد که از همان دوران کودکی و نوجوانی باید شناسایی و درمان شوند تا تبدیل به یک اختلال مزمن در بزرگسالی نشوند. بنابراین مشاوره کودک و نوجوان می تواند گستره بسیار وسیعی از مسائل را شامل موارد زیر در بر گیرد:

 • مشکلات رفتاری کودک و نوجوان
 • ناسازگاری با همسالان
 • لجبازی با والدین
 • بررسی اختلالات روانی در کودک و نوجوان
 • جدایی والدین
 • مسائل و مشکلات مربوط به مدرسه
 • سوء استفاده جنسی
 • مشکلات. هویت یابی نوجوان
 • مشکلات.. رابطه ای و اجتماعی
 • مشکلات… یادگیری
 • نافرمانی
 • مرگ والدین
 • حادثه دیدن و تروما
 • و …

خصوصیات مشاور کودک و نوجوان خوب

روانشناس کودک در شاهرود

مشاور کودک و نوجوان خوب چه خصوصیاتی دارد؟

به طور کلی روانشناس و مشاور برای اینکه روی کارش مسلط باشد و بتواند مفید واقع شود نیازمند خصوصیات کلی مانند همدلی، توانایی برقراری رابطه، صبور بودن و … است. اما مشاور کودک و نوجوان علاوه بر داشتن ویژگی های کلی، لازم است خصوصیات منحصر به فرد دیگری نیز داشته باشد که بتواند به نحو احسنت با کودک و نوجوان ارتباط برقرار کند. در زیر برخی از این خصوصیات مهم را آورده ایم.

 • علاقه و ذوق برای برقراری ارتباط با کودک و نوجوان: حتی در زندگی عادی و غیر تخصصی نیز می بینیم هر فردی توانایی برقراری ارتباط با کودک و نوجوان را ندارد. بعضی از افراد به اصطلاح حوصله برقراری ارتباط با کودکان را ندارند. روانشناس و مشاور کودک و نوجوان هم علاوه بر داشتن تخصص حرفه ای باید علاقه و اشتیاق به برقراری ارتباط با کودک را داشته باشد و این شغل را تنها برای کسب درآمد انتخاب نکرده باشد.

 

 • امین بودن، قابل اعتماد بودن و امن بودن: یکی از مهم ترین ویژگی های روانشناس کودک و نوجوان باید قابل اعتماد بودن باشد. والدین کودک و نوجوان باید بتوانند به روانشناس اعتماد کنند، آن ها جگرگوشه شان را به او می سپارند و انتظار دارند روانشناس راز کودکشان را مانند خودشان حفظ کند و هرآنچه لازم است صادقانه با والدین در میان بگذارد. احترام و حفظ حریم خصوصی کودک و نوجوان و والدینش از واجبات جلسات مشاوره است.
روانشناس کودک در شاهرود
 • داشتن تخصص و تجربه: همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، یک روانشناس خوب کودک و نوجوان علاوه بر داشتن مدارک آکادمیک و مجوز لازم برای مشاوره باید مهارت، تخصص و تجربه کار با کودک و نوجوان را نیز داشته باشد. او باید انواع اختلالات روانی و مشکلات یادگیری و رفتاری کودکان را بشناسد و مطابق با علم و دانش روز اهداف درمانی و حمایتی اش را پیش ببرد.

 

 • دارا بودن اصول اخلاقی قوی: همان طور که گفتیم کودک و نوجوان یک امانت برای روانشناس محسوب می شوند. کودکان به دلیل سن پایین ممکن است قادر به محافظت روانی و جسمی از خود نباشند بنابراین روانشناس کودک و نوجوان باید پایبند به اصول قوی اخلاقی باشد که از پیش آمدن چنین مشکلاتی جلوگیری شود.
روانشناس کودک در شاهرود
 • صبر بالا: روانشناس کودک و نوجوان نیازمند صبر بالایی است، او نباید به خاطر مشکلات رفتاری کودک یا نوجوان از کوره در رود یا بخواهد آن ها را تنبیه کند! تمام برخوردهای روانشناس با کودک و نوجوان باید از روی اصول و اهداف روانشناسانه باشد. این موضوع به خصوص در مواجه با کودکانی که اختلالات نافرمانی یا بیش فعالی دارند اهمیت بیشتری پیدا می کند.

 

خصوصیات مشاور کودک و نوجوان خوب

 • توانایی برقراری ارتباط به زبان کودکانه: روانشناسی که دائم حرف های علمی و اصطلاحات سنگین روانشناسی را به کار می برد، روانشناس مناسبی برای برقراری ارتباط با کودک و نوجوان نیست. هنر یک روانشناس خوب در این است که بتواند به زبان ساده و کودکانه با مراجع کودکش ارتباط برقرار کند و علمش را از این طریق در اختیار کودک و خانواده اش قرار دهد.
روانشناس کودک در شاهرود
 • توانایی برقراری ارتباط با والدین: مشاور خوب کودک و نوجوان علاوه بر توانایی برقراری ارتباط با کودک و نوجوان باید بتواند با والدین آن ها نیز ارتباط برقرار کند. گاهی خود والدین ممکن است مشکلات رفتاری یا شناختی داشته باشند و روانشناس لازم است بتواند این موضوع را مدیریت کند و آن ها را متوجه راهکارهایی که باید در خصوص کودک انجام دهند بکند. مشاور باید بداند چه زمانی لازم است والدین به روانشناس بزرگسال ارجاع داده شوند و اگر یکی یا هر دو والد نخواهند همکاری کنند جلسه را چطور پیش ببرد.

 

 • آشنایی با اصول فرزند پروری و تربیتی: مهم ترین مساله کودک و نوجوان رابطه با والدین است. روانشناس کودک و نوجوان باید این رابطه را مدیریت و تقویت کند. لازمه چنین توقعی دانش فرزندپروری است. روانشناس باید بداند یک والد مستبد چه آسیب هایی به رابطه اش با فرزند وارد کرده است و چطور باید این آسیب ها در کودک ترمیم شود و این رابطه را تقویت کرد یا باید بداند یک والد سهل انگار چگونه باید مسائل کودک را مدیریت کند و … . بنابراین تسلط به مطالب و علم فرزندپروری نیز یکی از مهم ترین ویژگی های مشاور کودک و نوجوان خوب است.

 

دکتر لادن مقدم

متخصص روانپزشکی – فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان

مطب 1 :
شماره تماس: 02332242799
نشانی: شاهرود خیابان ۲۲ بهمن، کوچه ۱۲،ساختمان پزشکان فاتح طبقه سوم تلفن:
پیام نوبت گیری: حضور بیمار نیم ساعت قبل از وقت تعیین شده در مطب ضروری است

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.