دیدنی های بندر گناوه

دیدنی های بندر گناوه
تبلیغات در شیراز

دیدنی های بندر گناوه

شیرازیاب قصد دارد به  معرفی مهمترین  دیدنی های بندر گناوه بپردازد … مکان های دیدنی بندر گناوه واقع در بوشهر را به شما معرفی کند.

دیدنی های بندر گناوه بوشهر

بندر گناوه بين بندر بوشهر و بندر ديلم در ساحل خليج‌فارس واقع شده است. شهر گناوه کنونى در جنوب گناوه قديم بنا شده است. این شهر از اقوام مختلفی تشکیل شده است. مهاجرینی که از روستاهای اطراف شهرستان به آن مراجعه کرده‌اند ریشه‌های لری دارند. اعراب نیز یک محله مخصوص به خود را دارند. نام این بندر در کتاب‌های قدیمی به صورت گنابا، گنفه، گناوه، جنابه و جنابا آمده است.

دیدنیهای بندر گناوه ، از بنادر ساحل خلیج فارس

هم‌چنین بخش اندکی از جمعیت ان از اقوام دشتی مهاجر هستند از گناوه قديم نقاطى باقى مانده است که امروزه به نا‌م‌هاى تيرسول (شن فشرده) ، تل گنبد ، تل گورى ، تل مناره و بالاخره تل اما‌م‌زاده خوانده مى‌شود.

دیدنیهای بندر گناوه ، از بنادر ساحل خلیج فارس

در ويرانه‌هاى اطراف گناوه ، گوپال (گِل پخته استوانه‌اى شکل به صورت سفال زرد يا سرخ رنگ که آن را به عنوان گلوله با منجنيق بر سر دشمن مى‌ريختند) فراوان به چشم مى‌‌خورد. در حال حاضر از گناوه قديم جز آثار سنگ‌ها و پى‌هاى مدفون در زير خاک و بعضى بازمانده تاق‌نماهاى سنگى ضربى آثارى مشهود نيست.

دیدنیهای بندر گناوه ، از بنادر ساحل خلیج فارس

گاه و بيگاه در درون گودال‌‌ها و حفره‌ها و در زير پى‌هاى عمارت ويرانه ، سکه‌ها و دست‌افزارها و مصنوعات سنگى و سفالى يافت مى‌شود. سواحل زیبای خلیح فارس و غروب‌های سحر انگیز آن مهم‌ترین مکان‌های دیدنی استان بوشهر را تشکیل می‌دهند.

دیدنیهای بندر گناوه ، از بنادر ساحل خلیج فارس

جزیره خارک در نزدیکی شهرستان گناوه واقع شده است و از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی گناوه و یکی از جزایر زیبای خلیج فارس به شمار می‌آید. این جزیره از مناطق بسیار قدیمی منطقه بوده و دارای آثار تاریخی متعددی است.

بیشتر بدان  خدمات گردشگری مشهد

دیدنیهای بندر گناوه ، از بنادر ساحل خلیج فارس

در سالهای قبل از انقلاب ایران این جزیره از توابع دهستان حیات داوود شهرستان گناوه بوده که در سالهای بعد از انقلاب از نظر تقسیم بندی جغرافیایی و سیاسی به شهرستان بوشهر الحاق شد. ساحل بندر گناوه یکی از زیباترین سواحل جنوب ایران است.

  آبی ترین کرانه دریا

دیدنیهای بندر گناوه ، از بنادر ساحل خلیج فارس

موقعیت بندر گناوه

بندر گناوه یکی از شهرهای لر نشین استان بوشهر ایران و مرکز شهرستان گناوه است.

بازار گناوه بازار بزرگی است که هر ساله میزبان هزاران نفر از مردم سرتاسر ایران است که برای خرید به این شهر می‌آیند.

گناوه کنونی در ساحل خلیج فارس و میان بوشهر بندر دیلم به فاصله هیجده کیلومتری شرق خور امام حسن واقع است شهرستان گناوه قدیم در یک نیم دایره در جانب شمالی شهر کنونی براین شهر محیط می‌باشد از گناوه قدیم نقاطی باقی‌مانده که امروزه بنامهای تیرسول به معنی شن فشرده و یکپارچه در زبان محلی و عبدامام وتل گوری، تل مناره، بتن؛ و بالاخره تل امام زاده خوانده می‌شود هر یک از این نقاط دارای گذشته‌های دوراست که ویرانی‌های قدیم را درخود جای داده‌است.

اکثر ساکنین گناوه شیعه و اقلیتی سنی هستند.

منبع:https://fa.wikipedia.org

تبلیغات در شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدنی های بندر گناوه x بخوانید...