انتخاب شغل مناسب

re

15 February 2020

انتخاب شغل مناسب


انتخاب شغل مناسب

انتخاب شغل مناسب یکی از مهمترین دغدغه‌های افراد برای ورود به دوره بزگسالی و استقلال است. ملاک‌های زیادی برای انتخاب شغل مناسب وجود دارند. در نظر گرفتن ویژگی‌های شخصیتی در انتخاب شغل مناسب و سازگاری با محیط و شرایط کاری اهمیت بسیار زیادی دارد. ملاک‌هایی مانند علایق شخص، درآمد، ویژگی‌های جسمی، سبک‌های شخصیتی، توانایی‌های هوشی و استعداد شخص در این انتخاب حائز اهمیت است. انتخاب نادرست مسیر شغلی می‌تواند در تمام ابعاد زندگی اثر گذاشته و کارکرد‌های زندگی فرد را مختل کند. با ما در شیراز یاب همراه باشید تا مطالب مفیدی در این رابطه در اختیار شما دوستان قرار دهیم.https://citybin.ir/shiz/wp-content/uploads/2020/03/1.gifاگر دوست دارید شما یا کسب و کارتان، مثل: انتخاب شغل مناسب در گوگل و اینترنت دیده شود.

اینجا کلیک کنید.گل 

چگونگی انتخاب شغل مناسب

انتخاب شغل مناسب

انتخاب شغل مناسب

مبانی انتخاب شغل مناسب

اولین قدم در انتخاب شغل مناسب خودشناسی است. فرد لازم است با آگاهی کامل از علایق و سلایق خود در مسیر انتخاب شغل قدم بردارد. عدم توجه به مبناهای انتخاب شغل مناسب، تبعات مختلفی مثل فرسودگی جسمی و روانی، دل زدگی از محیط، افسردگی، بی هدفی، اختلال در کارکرد‌های اجتماعی فرد و فرسودگی شغلی را در پی خواهد داشت.

بیشترین زمان روز شما در محیط کار خواهد گذشت، بنابراین شناخت کامل از خود و شرایط محیط کاری می‌تواند بسیار مؤثر باشد. ممکن است در اکثر موارد شغلی که مناسب شماست، درآمد زیادی نداشته باشید اما نگرش مثبت به شغل، باعث ثبات، پیشرفت و خلاقیت شما شده و به تبع آن افزایش درآمد اتفاق خواهد افتاد.

بیشتر بدان  لیست میکردرم

علایق فرد جهت انتخاب شغل مناسب

یکی از پیش‌بین‌های مهم برای ثبات و رضایت شغلی همخوانی شغل با ارزش‌ها و ترجیحات درونی فرد است. شغلی که با ترجیحات فرد همخوانی نداشته باشد به مرور زمان موجب فرسایش ذهنی و جسمی فرد شده و به همان نسبت بازدهی پایین می‌آید. علاقه یکی از عوامل مهم در رضایت شغلی است که با نگاه دقیق به تجارب موفق و غیرموفق گذشته، مشاوره و راهنمایی از روان شناسان و آگاهی از سبک شخصیتی خود می‌توانید به آن دست یابید.

تیپ‌های شخصیتی جهت انتخاب شغل مناسب

هر تیپ شخصیتی متناسب با مجموعه‌ای از مشاغل خاص است. در آزمون‌های بین المللی تعیین رغبت شغلی، شش تیپ شخصیتی مختلف ارزیابی شد که آن‌ها را در ادامه توضیح داده‌ایم:

1. تیپ واقع گرا

معمولا از مشاغلی که نیازمند ارتباطات اجتماعی است دوری می‌کنند و سعی می‌کنند مشاغلی که نیازمند توانایی‌های فیزیکی و مکانیکی است را انجام دهند. برای اشیا و خصوصیات قابل لمس و عینی مثل پول، دستگاه‌های خاص یا قدرت و مقام ارزش قائلند. ویژگی‌های این تیپ غیراجتماعی، رک، مادی، خود محور، صرفه جو، سرسخت، تلاشگر و انعطاف ناپذیرند.

2. شغل مناسب | تیپ جستجوگر

معمولا مشاغلی را ترجیح می‌دهند که نیاز به فعالیت‌های آرام و منطقی دارد. فاقد توانایی رهبری هستند و خود را فردی محقق، روشنفکر و دارای توانایی‌های ریاضی و علمی می‌دانند. ویژگی‌های این شخصیت ها؛ مستقل، تحلیل گر، منطقی، روشنفکر، هوشیار، منتقد، خود دار، کناره گیر، فروتن، کنجکاو، دقیق و پیچیده است. این افراد معمولا به دنبال مشاغلی هستند که نیاز به دید دقیق و جستجو گرانه دارد.

بیشتر بدان  لیست فروشگاه شیراز فرش

3. تیپ هنری

معمولا از فعالیت‌های خلاقانه استقبال می‌کنند و از شغل‌های خشک و قراردادی دوری می‌کنند. به مسائل دید منعطف و هنری دارند. به مسائل و حل آنها با دید زیبا شناسی نگاه می‌کنند. افرادی مبهم، خیال پرداز، بی نظم، عاطفی، خود انگیخته، حساس، درون نگر، آرمان گرا، مستقل و آزاد منش هستند.

4. تیپ اجتماعی

این افراد برعکس تیپ واقع گرایانه هستند. خودشان را افرادی علاقه مند به درک و کمک به دیگران می‌دانند. دارای توانایی آموزش و تدریس هستند و خیلی به مشاغل علمی و فیزیکی علاقه مند نیستند. افرادی خوش برخورد، صبور، معاشرتی، فهمیده، صمیمی، مشوق و مهربان هستند.

5. شغل مناسب | تیپ متهور

از موقعیت‌های جستجوگرانه دوری می‌کنند. به دنبال فعالیت‌های متهورانه هستند و ریسک پذیری بالاتری دارند. شخصیت‌هایی بی باک، ریسک پذیر، اهل خطر، با انرژی، خوش بین، ماجراجو، هیجان طلب، جاه طلب، معاشرتی، پرحرف، برون گرا و سلطه جو هستند.

6. تیپ قراردادی

 

شغل

افرادی منظم، سازش پذیر و دارای روحیه‌ای یکنواخت هستند. برای فعالیت‌های اقتصادی ارزش قائلند و مشاغلی مانند کارمندی و حسابداری را مناسب خود می‌دانند. افراد محتاط، انعطاف ناپذیر، درون گرا، منظم، کارآمد و فاقد تخیل هستند.

شُغل یا پیشه فعالیتی منظم است که در ازای دریافت پول انجام می‌شود. یک فَرد عموماً یک شغل را با کارمندی، داوطلبی، یا شروع کسب‌وکار آغاز می‌کند. مدت‌زمان یک شغل می‌تواند از یک ساعت (درمورد کارهای خاص) تا تمام طول عمر (مثلاً در مورد برخی قاضی‌ها) به درازا بکشد. اگر یک فرد برای نوع مشخصی از شغل تربیت شده‌ باشد، بدان حرفه یا پیشه می‌گویند. مجموعهٔ شغل‌های یک فرد در طول زندگی، سوابق شغلیِ آن فرد را تشکیل می‌دهد.

بیشتر بدان  لیست فروش عمده شیراز

 

مقالات:

منبع: ویکی


0 نظر

خدمات
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در اینترنت بیشتر دیده شو
تولیدی کابینت روشویی در اصفهان x بخوانید...