استاد طلایی شیراز

kazemi

23 December 2020

استاد طلایی شیراز


استاد طلایی شیراز

در این مقاله از سایت شیرازیاب به بررسی زندگینامه و آثار درخشان استاد طلایی در شیراز و دیگر نقاط ایران خواهیم پرداخت.با ما همراه شوید.

زندگی‌نامه استاد طلایی

داریوش طلایی در ۲۶ بهمن ۱۳۳۱ در خانواده‌ای علاقه‌مند به موسیقی متولد شد.

او از یازده سالگی به هنرستان موسیقی رفت و به تحصیل موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی ایرانی با ساز تخصصی تار پرداخت. شروع آموختن تار در همان هنرستان نزد علی‌اکبر شهنازی باعث علاقه خاص او به ساز تار و موسیقی ایرانی شد.

پس از گرفتن دیپلم هنرستان هم‌زمان به تحصیل در رشته موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و کار در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی پرداخت. در این مرکز با تشکیل و سرپرستی گروه موسیقی برنامه‌هایی از موسیقی اصیل ایرانی در چندین دوره جشن هنر شیراز اجرا کرد.

داریوش طلایی طی این دوران نزد استادانی چون علی اکبر شهنازی، نور علی برومند، عبدالله دوامی، یوسف فروتن و سعید هرمزی به تکمیل آموخته‌های خود در سنت‌ها و مکاتب مختلف موسیقی دستگاهی ایرانی پرداخت.

پس از اتمام تحصیلات دانشگاه او از سال ۱۳۵۵ در دانشگاه تهران به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه، موسیقی ایرانی تدریس کرد. وی در سال ۱۳۵۸ با دریافت بورسیه از دولت فرانسه برای ادامه تحصیل عازم کشور فرانسه شد و ضمن تحصیل موسیقی‌شناسی تا مقطع دکتری در دانشگاه نانتر به شناساندن موسیقی ایرانی از طریق تدریس، اجرای کنسرت و انتشار موسیقی ایرانی در اروپا و آمریکا پرداخت.

داریوش طلایی از زمان بازگشت به ایران در سال ۱۳۷۱ تا کنون عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشگاه تهران است و طی این سال‌ها ضمن تدریس در دانشگاه به تألیف آثار موسیقی و اجرای کنسرت پرداخته‌است.

داریوش طلایی با تغییراتی در ساز «تار» با طرحی موسوم به «نوتار»، در اسفند ۱۳۹۷ رتبهٔ نخست پژوهش‌های کاربردی در گروه تخصصی هنر سی و دومین جشنواره بین‌المللی خوارزمی را کسب نمود.

بیشتر بدان  کار در امارات

داریوش طلایی در فروردین ۱۳۹۸ جایزهٔ ویژهٔ بنیاد مستقل آقاخان در پرتغال را دریافت نمود.https://citybin.ir/shiz/wp-content/uploads/2020/03/1.gifاگر دوست دارید شما یا کسب و کارتان، در گوگل و اینترنت دیده شود.

اینجا کلیک کنید.گلاستاد داریوش طلایی

استاد داریوش طلایی موسیقی دان آکادمیک و تحصیل کرده کشورمان، آهنگساز و نوازنده سازهای تار و سه تار، در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۳۱ در تهران و در خانواده ای هنر دوست متولد شد. ایشان در سن ۱۱ سالگی با هدایت خانواده وارد هنرستان موسیقی گردید و در کلاس های این هنرستان، همزمان با تحصیل در زمینه تئوری موسیقی کلاسیک غربی و موسیقی اصیل ایرانی، به یادگیری ساز تار مشغول شد.

در ابتدا او علاقه خاصی به این ساز نداشت. علاقه وی به تار از سال سوم و متأثر از استاد علی اکبر شهنازی در او شکل گرفت و تا به امروز تمام همت خود را صرف آن نموده. استاد طلایی بلافاصله پس از اخذ دیپلم وارد دانشگاه تهران شد و در دانشکده هنرهای زیبای این دانشگاه مشغول به تحصیل در رشته موسیقی گردید.

وی همزمان با تحصیل در دانشگاه، همکاری خود را با مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آغاز کرد. او در این مرکز از محضر استادانی همچون علی اکبر شهنازی، عبدالله دوامی، سعید هرمزی، نورعلی برومند و یوسف فروتن در ارتقاء دانش و تجربه خود در زمینه موسیقی ایرانی بهره برد.

از فعالیت های ایشان در این دوره می توان از تشکیل گروه موسیقی و اجرای برنامه در چند دوره از جشن های هنر شیراز نام برد.

داریوش طلایی پس از فارغ التحصیلی در سال ۵۵ و در همین سال به عضویت در هیئت علمی این دانشگاه در آمد و تا سال ۵۸ به تدریس موسیقی ایرانی مشغول گردید.

بیشتر بدان  تقویم رویداد های جهانی

تحصیل در فرانسه

در این سال و پس از بورسیه شدن توسط دولت فرانسه، رهسپار این کشور شد و در دانشگاه معتبر نانتر واقع در شهر پاریس، تحصیلات خود را تا مقطع دکتری در زمینه موسیقی شناسی ادامه داد. وی در پاریس تنها به تحصیل اکتفا نکرده و در شناساندن موسیقی ایرانی در اروپا و آمریکا از طریق برگزاری کنسرت ها و نشر موسیقی ایرانی و حتی تدریس به هنرجویان همت گمارد.

ایشان در سال ۷۱ و پس از بازگشت به ایران باز هم به دانشگاه تهران پیوست و مجددا به عضویت هیئت علمی این دانشگاه در آمد و در گروه موسیقی، به تدریس آموخته های خود برای هنرجویان پرداخت.

وی در این سال ها اقدام به تألیف کتاب و همچنین برگزاری کنسرت هایی نمود.

ایشان با خوانندگان مطرحی همچون محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و علیرضا قربانی نیز در برخی از آثار خود همکاری کرده است. داریوش طلایی در حال حاضر عضو هیات علمی گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و همینطور دانشکده موسیقی دانشگاه هنر می باشد. عمرشان پر عزت باد.

استاد طلایی در شیراز و شهرهای دیگر کشور عزیزمان علاوه بر کنسرت های با شکوه اقدام به برقراری دوره های آموزشی نیز میکنند.

 

آثار استاد طلایی

ازجمله آثار داریوش طلایی به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

 • «جنگ و صلح» با همراهی تمبک «ناصر فرهنگ‌فر»، مؤسسه فرهنگی هنری ماهور – ۱۳۹۱
 • «دلگشا ۱»، (بداهه نوازی تار) آوای باربد – ۱۳۸۹
 • «دلگشا ۲»، (بداهه نوازی سه‌تار) آوای باربد – ۱۳۸۹
 • «جلوه گل» به خوانندگی «علیرضا قربانی» و تمبک‌نوازی «جمشید شمیرانی»، آوای باربد – ۱۳۸۹
 • «سایه روشن» با همراهی تمبک « مجید خلج» مؤسسه فرهنگی هنری ماهور – ۱۳۸۲
 • «چهارگاه»، مؤسسه فرهنگی هنری ماهور – ۱۳۸۲
 • «تک‌نوازی سه‌تار» با همراهی تمبک «جمشید شمیرانی» مؤسسه فرهنگی هنری ماهور – ۱۳۷۶
 • «شب وصل» (تک‌نواز و هم‌نواز)، به خوانندگی «محمدرضا شجریان»، مؤسسه فرهنگی هنری دل آواز – ۱۳۷۶
 • «کنسرتی دیگر» به خوانندگی «شهرام ناظری» و همراهی دف و تمبک «بیژن کامکار» مؤسسه فرهنگی هنری ماهور – ۱۳۷۲
 • «دود عود» (هم‌نواز آواز) به خوانندگی «محمدرضا شجریان»، آهنگ‌سازی «پرویز مشکاتیان» و تنظیم کامبیز روشن‌روان، مؤسسه فرهنگی هنری چهار باغ بانگ- ۱۳۶۸
 • Calligraphies Vocales همراه با علیرضا قربانی و جمشید شمیرانی (منتشر شده در خارج از ایران)
 • ردیف‌سازی و آوازی به همراه رضوی سروستانی
بیشتر بدان  کاروینگ

 

کتاب‌های استاد طلایی

 • تحلیل ردیف (بر اساس نت‌نویسی ردیف میرزا عبدالله با نمودارهای تشریحی)، نشر نی
 • نگرشی نو به تئوری موسیقی ایرانی، مؤسسه فرهنگی هنری ماهور
 • ردیف میرزا عبدالله
 • ۲۳ قطعه از پیش‌درآمدها و رنگ‌های علی اکبر شهنازی
 • کتاب ردیف دوره عالی علی اکبر شهنازی

 

 

در شیرازیاب بیشتر بخوانید:

 

 

 

 

 

 

 

 

 


0 نظر

اطلاعات عمومی
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در اینترنت بیشتر دیده شو
بهترین مارک قهوه x بخوانید...